Možnosti oddlužení

Oddlužení je prostředkem, který pomáhá vypořádat se s dluhy nejen fyzickým osobám, ale také manželům, podnikatelům a firmám. Aby mohlo dojít k oddlužení, je nutné, aby dlužník splnil zákonem stanovené podmínky.

Oddlužení fyzické osoby a oddlužení firmy upravuje insolvenční zákon, oddlužení manželů upravuje judikatura. Dlužník v případě oddlužení podává osobně návrh na oddlužení a předkládá soudu návrh na následné umořování dluhů.

Dluhy se spojí do jediného

Podmínkou oddlužení je, aby měl dlužník více než jednoho věřitele. Všichni věřitelé musí s oddlužením souhlasit a schválit i způsob řešení úpadku.  Všechny dluhy se při oddlužení sloučí do jediného a dlužník splácí věřitelům dluh splátkou, která je stanovena v návrhu na oddlužení. Cílem je co největší uspokojení věřitele.

Způsob oddlužení

Dlužníci mají dvě možnosti, jak své dluhy během oddlužení umořovat. Častější variantou je stanovení splátkového kalendáře. O výši splátek rozhodne soud, podmínkou je i odsouhlasení věřitelů.

Dlužník hradí splátky ze svých pravidelných příjmů maximální možnou částku, aby mohl splatit co nejvyšší část dluhu. Za pět let musí být schopen splatit minimálně 30 procent z celkové dlužné částky.

Druhou možnou formou oddlužení je zpeněžení majetku. Dlužník prodá svůj majetek a utrženou částku použije na splacení dluhů. Na umoření dluhu propadají dlužníkovi také dary a dědictví.

Kdo je oprávněn podat návrh na oddlužení

–         fyzické osoby

–         právnické osoby

–         OSVČ

–         manželé

U každého subjektu jsou jasně vymezené podmínky, za kterých je možné návrh na oddlužení podat. Oddlužení jako způsob řešení úpadku je primárně cílen na fyzické osoby, spotřebitele.

Oddlužení fyzické osoby

Domácnosti se často dostávají do finanční tísně v případech, kdy si vezmou několik půjček na vybavení domácnosti, dovolenou, auto a jiné. V určitou chvíli přestane být fyzická osoba schopna splácet a dluhy se nebezpečně prohlubují. Když už člověk není schopný vypořádat se se svými dluhy vlastní silou, je oddlužení možnou záchranou.

Oddlužení právnické osoby

Právnickými osobami se rozumí především firmy, kterým vznikly dluhy v důsledku vykonávání jejich činnosti. Když se firma ocitne ve finančním úpadku, bývá pro ni přijatelnějším řešením podání návrhu na oddlužení, než konkurzní řízení. Cílem oddlužení firmy je nalézt přijatelnou cestu, jak se vypořádat minimálně s třiceti procenty celkového dluhu.

Oddlužení OSVČ

Oddlužení OSVČ je možným řešením úpadku pro podnikatele, kterým vznikl dluh z podnikání maximálně z třiceti procent celkové dlužné částky. Oddlužení OSVČ je složitější než oddlužení fyzické osoby. Příjmem z podnikání může splácet živnostník svůj dluh jen v případě, že v rozhodné době neměl dluhy plynoucí z podnikání.

Oddlužení manželů

Oddlužení manželů neřeší insolvenční zákon, ale judikatura.  Návrh na oddlužení dávají oba manželé společně, jako jeden dlužník. Společné podání návrhu vyplývá z podstaty společného jmění manželů, kdy manželé sdílí společně svůj majetek, příjmy i závazky. Na splácení dluhů se každý podílí dle svých možností.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>