Jak refinancovat hypotéku

Schyluje se k době, kdy vám končí fixace úrokové sazby u hypotéčního úvěru? Pak byste se měli poohlídnout po možnostech refinancování.

Protože je refinancování náročnější proces, začněte nejprve u vaší stávající banky. Víte-li o jiné bance, kde mají výhodnější úrok, požádejte svou banku o nabídku novou. Informace o nové sazbě byste od banky měli mít měsíc před koncem fixace, chcete-li vše vyřídit včas a mít dostatek času na vyjednávání, začněte nejlépe tři měsíce před koncem fixace.

Pokud se setkáte s tím, že vám banka odmítne dopředu sdělit novou sazbu, pak hned zajděte ke konkurenci a začněte zjišťovat jiné nabídky.

Jak tedy postupovat?

Vaše stávající banka možná bude sázet na to, že budete líní cokoli měnit (vychází z chování většiny klientů). Některé banky schválně nabízí vyšší úrok a čekají, zda se klient ozve. Když tak učiní, nabídnou sazbu nižší. Proto se u své stávající banky braňte a zkoušejte vyjednat lepší podmínky.

Kromě žádosti o návrh nové sazby u té vaší banky navštivte i jiné bankovní domy a nechte si vypracovat vše podle vašich individuálních finančních podmínek. Protože jsou Češi konzervativní a banky jsou si toho vědomy, pak je dost pravděpodobné, že se cizí banky budou přetahovat, aby vás získaly jako svého klienta. A budou o vás bojovat více, než stávající banka. Toho musíte využít. Při refinancování můžete získat úrok nižší o několik procent.

Zajímejte se i jiná fakta, než je úroková sazba. Zaměřte se na poplatky – za zpracování a poskytnutí úvěru aj. Nepodceňujte ani možnost předčasného splacení. Nikdy totiž nevíte…

Co dělat, když je cizí banka výhodnější?

Pak vaší současné bance zašlete oznámení o refinancování a vyžádejte si od ní:

  • informaci o zůstatku úvěru k datu fixace,
  • souhlas s vkladem zástavního práva ve prospěch banky, u které budete refinancovat, v roli zástavního věřitele na druhém místě,
  • informaci o tom, za jak dlouho po doplacení úvěru podá návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí.

U nové banky se ptejte na znalecký posudek o ceně nemovitosti. Ten totiž určitě budou chtít, otázkou zůstává, zda si vystačí s tím stávajícím, nebo budou požadovat posudek nový.

V případě refinancování podepište s konkurenční bankou smlouvu o hypotečním úvěru. Zároveň podejte zástavní smlouvu do katastru nemovitostí a nechte si potvrdit vinkulaci pojištění nemovitosti od pojišťovny. Týden před koncem fixace požádejte novou banku o čerpání úvěru, abyste jím mohli splatit ten původní.

Šťastnou ruku při výběru

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv článků, Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>